Zastupitelé města Vsetína mohou na základě zákona o obcích udělit osobnostem, které významně přispěly ke zviditelnění města, čestné občanství.
Čestné občanství bylo v novodobé historii města Vsetína uděleno těmto osobnostem:
Jiří Dopita - hokejová legenda, v sezonách 1995/1996 až 2000/2001 hájil barvy Vsetína, Čestné občanství města Vsetína mu bylo uděleno v červnu roku 2002 za zviditelnění města v oblasti hokeje.
Zdeněk Kašpar - folklorní zpěvák, primáš cimbválové muziky Jasénka a sběratel lidových písní, Čestné občanství města Vsetína mu bylo uděleno in memoriam v březnu roku 2003 za přínos v oblastikultury.
Jarmila Šuláková, Josef Laža a Zdeňka Straškrabová - folklorní zpěváci, Čestné občanství města Vsetína jim bylo uděleno v lednu roku 2004 za přínos v oblasti kultury.
Stanislav Tomanec - zpěvák a houslista cimbálové muziky Jasénka, Čestné občanství města vsetína mu bylo uděleno v červnu roku 2006 u příležitosti jeho 80. narozenin.
Kornelie Němečková, grafička a výtvarnice, vsetínská rodačka, a Břetislav Novotný, houslista a interpret klasické hudby, vsetínský rodák, Čestné občanství města Vsetína jim bylo uděleno v prosinci roku 2008 za zviditelňování Vsetína v jednotlivých oblastech kultury.
Václav Cigler jedna z nejvýraznějších osobností celosvětového sklářského umění. Čestné občanství mu bylo uděleno 13. září 2010 za zviditelňování svého rodného města a přínos v oblasti sklářského výtvarného umění doma i ve světě. Václav Cigler věnoval městu i návrh plastiky Ceny města Vsetína.
Ilsa Reiner Eichnerová vsetínská rodačka, které bylo uděleno čestné občanství 14. června 2011 za zásluhy při dokumentaci činů v období holocaustu, za svědectví, kterým prezentuje osobní zkušenost s vyhlazováním Židů v období II. svět. války a tím napomáhá uchovávat paměti těchto událostí a za zviditelňování Vsetína jako svého rodného města.